Ochwat u konia to choroba klasyfikowana jako zapalenie tworzywa kopytowego. Tworzywem kopytowym nazywa się element budowy kopyta, który okrywa kość kopytową. Wraz z rozwojem schorzenia wewnątrz puszki kopytowej obserwuje się nadmierne gromadzenie się płynu. Powoduje to poważne dolegliwości bólowe ze strony zwierzęcia, znacznie ograniczając jego możliwości ruchowe. Szybkie zdiagnozowanie problemu oraz wdrożenie właściwego leczenia to klucz do tego, aby zapobiec poważnym konsekwencjom. Niewykryty i postępujący ochwat może powodować m.in. martwicę blaszek kopytowych oraz poważne zmiany funkcji narządów wewnętrznych, w tym w układzie moczowym, sercowo-naczyniowym czy mięśniowym.
Jeżeli chodzi o ochwat u koni, przyczyny tej choroby mogą być różne. Podstawowa klasyfikacja schorzenia obejmuje ochwat przewlekły oraz ostry. Mogą być one powodowane m.in. przez:
Jak rozpoznać ochwat u konia? Początkowe symptomy choroby mogą być mylone z innymi dolegliwościami. Do charakterystycznych objawów ochwatu u konia należą m.in.:
Właściciel konia lub jego jeździec może rozpoznać charakterystyczne symptomy. W trakcie jazdy koń może przenosić ciężar ciała na tylne kończyny, które dają mniejsze dolegliwości bólowe. Jeżeli koń nie jest w ruchu, to przyjmuje wówczas pozycję przypominającą siad na zadzie. Od czasu do czasu przy ochwacie u konia pojawia się obrzęk koronki, jednak nie zawsze on występuje.
Każdy właściciel konia powinien zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie może powodować ochwat. Zanim dojdzie do wystąpienia choroby, warto jej zapobiegać. Obecnie rekomenduje się kilka podstawowych zasad związanych z pielęgnacją i żywieniem koni. Zapobieganie ochwatowi u koni powinno obejmować m.in.:
Z doświadczenia wiemy jednak, że nawet najlepsza profilaktyka często nie jest wystarczająca i zdarza się, że u konia rozwija się ochwat. W takiej sytuacji bardzo ważny jest czas reakcji i to, aby wdrożyć odpowiednie leczenie.
Za leczenie ochwatu u koni powinien odpowiadać lekarz weterynarii. To on powinien przeprowadzić badanie i zdiagnozować chorobę, a następnie wdrożyć dedykowaną terapię. Im szybciej, tym lepiej. Jeżeli jako właściciel konia podejrzewać u niego ochwat, to przede wszystkim od razu zmodyfikuj paszę. Jednocześnie leczenie objawowe polega na łagodzeniu bólu m.in. poprzez chłodzenie kopyt (np. okłady). Standardowa terapia polega na jednoczesnym leczeniu przyczyny (np. eliminowanie toksyn z organizmu, modyfikacja diety), a także na podawaniu leków przeciwzapalnych i wykonywaniu zabiegów łagodzących dolegliwości bólowe.
Ponadto rekomenduje się wykonanie w stajni delikatnego i miękkiego podłoża, które zredukuje nacisk na kopyta konia. Wpływ na przyspieszenie powrotu do zdrowia ma też regularny ruch konia, jeżeli jego stan na to pozwala. Jest to związane z tym, że stymuluje to krążenie krwi po organizmie i przyspiesza proces gojenia się.
Dobrym wyborem jest stosowanie suplementów diety dla koni, które wspomagają metabolizm i trawienie. Wpływa to nie tylko na przyspieszenie procesu regeneracji zwierzęcia, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia samej choroby. Świetnym tego przykładem jest środek Cavalor PodoSens w postaci olejku do kopyt. Jego stosowanie zmniejsza nacisk na kopyta oraz przynosi koniowi ulgę. Skład tego preparatu opiera się przede wszystkim na olejkach eterycznych. Wpływają one odbudowę kopyta oraz na poprawę jego elastyczności. Tak naprawdę suplement ten można stosować nie tylko po wystąpieniu ochwatu. Rekomendowany jest zwierzętom, które mają wrażliwe kopyta oraz w ramach profilaktyki.
Pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować zagrożenia. Rozwijający się i długo utrzymujący się ochwat może powodować poważniejsze dolegliwości zdrowotne. Powikłania ochwatu to m.in.: martwica blaszek kopytowych, zmiany w układzie sercowo-naczyniowym, mięśniowym, pokarmowym czy moczowym. Choć ochwat daje objawy przede wszystkim ze strony kopyt, to jednak jest klasyfikowany jako choroba całego organizmu. To dodatkowo podkreśla jego niebezpieczeństwo.
Od lat wspieramy właścicieli w odpowiedniej pielęgnacji koni. Właśnie dlatego w naszej ofercie przygotowaliśmy dedykowane suplementy na ochwat u koni. Zachęcamy do zapoznania się z ich właściwościami oraz do świadomego stosowania suplementacji w celu zapobiegania ochwatowi lub łagodzenia jego objawów. Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym.